Blog

Teleogłupianie – o wpływie oglądania telewizji na rozwój dziecka

Poczytalni /

Dzisiaj szczególna data w kalendarzu. Pomyślałam, iż w takich okolicznościach przyrody najlepszym tematem będzie książka, towarzyszka wypoczynku letnią porą: gdzieś na plaży, może w drodze na urlop. Myślę, że czytanie to świetny sposób na relaks i wzbogacenie wiedzy.


Zaczynaj z wizją końca - nawyk II. 7 nawyków skutecznego działania

Poczytalni /

Zaczynaj z wizją końca – co to oznacza? Czy mam codziennie myśleć o swojej śmierci, martwić się tym? Nie zupełnie nie. Covey pisze o tym, aby „wizja końca” była punktem odniesienia.

Zadaj sobie pytanie jak wyglądałoby twoje życie gdybyś przy każdym wyborze, przy każdym działaniu zastanowił się czy tak chcę być zapamiętany?

Zaczynać z wizją końca to mieć zrozumienie własnego przeznaczania, wiedzieć, dokąd się podąża, stawiać kroki we właściwym kierunku. Wiedzieć, co jest dla mnie najważniejsze.


Proaktywność - nawyk I. 7 Nawyków skutecznego działania

Poczytalni /

Jako ludzie jesteśmy szczęściarzami. Mamy wspaniały układ nerwowy, który umożliwia wykonywanie wielu skomplikowanych operacji. Mamy zdolność do samoświadomości. Możemy obserwować swój nastrój, swoje procesy myślowe. Możemy nie tylko być, ale i obserwować to bycie.  Jest to właściwość przynależna tylko nam, ludziom, więc warto chyba zrobić z niej użytek

Skoro możemy te procesy obserwować, to pewnie możemy je również zmieniać w zależności od naszych potrzeb.

Przyjrzyjmy się najpierw temu, co Cię określa, jak budujesz swoja samoocenę. Czy masz w głowie słowa, wypowiadane prze innych: musisz być lekarzem, jesteś jak twój ojciec, nie uda Ci się, u nas w rodzinie się tego nie robi.
Czy te zdania Cię definiują? Czy pozwalasz na to by twoje życie toczyło się wg scenariusza zawartego w tego typu twierdzeniach.