Blog

Bajka o gęsi znoszącej złote jaja. 7 Nawyków skutecznego działania

z przymrużeniem oka /

Bajka o gęsi znoszącej złote jajka, pojawia się w książce: "7 nawyków skutecznego działania" S. Coveya, stąd w ramach

Był sobie chłop i baba, aby ich przybliżyć nazwijmy ich Alan i Dżesika..oboje mieszkali na wsi. Domek mieli ubogi i często doświadczali głodu. Pewnego dnia Alan wybrał się do lasu po drewno na opał. Las był daleko od ich chałupy zatem była to wyprawa na dzień cały. Wracając z lasu, pośród pól znalazł piękną, wielką, białą gęś. Chłop aż podskoczył  z wrażenia. Już widział oczyma wyobraźni jak gęś stanie się wspaniałą ucztą dla niego i żony. Wszystkie zmysły pracowały pełną parą: czuł zapach pieczonego mięsa, ślinianki pompowały ślinę. Rzucił zebrane drewno i złapał bez trudu gęś. Przed wieczorem wrócił do domu.


7 nawyków skutecznego działania. Nawyk 3: rób najpierw to, co najważniejsze

Poczytalni /

Dzisiaj o nawyku 3, czyli rób najpierw to, co najważniejsze

Na początek pytanie:

Wskaż jedną czynność, która mógłbyś robić codziennie (a nie robisz), a co kolosalnie poprawiłoby twoje życie osobiste. Jeszcze wrócimy do tego pytania.

Nawyk trzeci jest naturalną konsekwencją nawyku 1 (ja tu rządzę) i nawyku 2 (używam swojego mózgu, mam wizję swojego życia, opieram się na wartościach), jest realizacją, wprowadzaniem w czyn. Nawet najpiękniejsze marzenie pozostanie tylko marzeniem bez konsekwentnej realizacji.

 


Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów

z przymrużeniem oka /

Dzisiaj trochę obrazkowo. Mówi się iż jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów, stąd dzisiaj zapraszam do obejrzenia I-wszej części wpisu poświęconego pracom Pawła Kuczyńskiego. Paweł Kuczyński – polski grafik, urodzony w Szczecinie w 1976 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, kierunek grafika.


Stephen Covey: Bankowe konto emocji

Poczytalni /

Aby móc żyć we współzależności z innymi ludźmi, aby móc nawiązywać prawdziwe, głęboki relacje warto najpierw zająć się zwycięstwem osobistym, czyli rozwinięciem 3 pierwszych nawyków. Dobrze być najpierw proaktywnym, mieć swoje plany, priorytety w oparciu o wartości, umieć zrealizować własne cele zanim zaprosimy innych by weszli z nami w relację.

Warto wiedzieć najpierw gdzie sami zdążamy zanim zaproponujemy innym wspólną podróż.


Teleogłupianie – o wpływie oglądania telewizji na rozwój dziecka

Poczytalni /

Dzisiaj szczególna data w kalendarzu. Pomyślałam, iż w takich okolicznościach przyrody najlepszym tematem będzie książka, towarzyszka wypoczynku letnią porą: gdzieś na plaży, może w drodze na urlop. Myślę, że czytanie to świetny sposób na relaks i wzbogacenie wiedzy.


Zaczynaj z wizją końca - nawyk II. 7 nawyków skutecznego działania

Poczytalni /

Zaczynaj z wizją końca – co to oznacza? Czy mam codziennie myśleć o swojej śmierci, martwić się tym? Nie zupełnie nie. Covey pisze o tym, aby „wizja końca” była punktem odniesienia.

Zadaj sobie pytanie jak wyglądałoby twoje życie gdybyś przy każdym wyborze, przy każdym działaniu zastanowił się czy tak chcę być zapamiętany?

Zaczynać z wizją końca to mieć zrozumienie własnego przeznaczania, wiedzieć, dokąd się podąża, stawiać kroki we właściwym kierunku. Wiedzieć, co jest dla mnie najważniejsze.


Proaktywność - nawyk I. 7 Nawyków skutecznego działania

Poczytalni /

Jako ludzie jesteśmy szczęściarzami. Mamy wspaniały układ nerwowy, który umożliwia wykonywanie wielu skomplikowanych operacji. Mamy zdolność do samoświadomości. Możemy obserwować swój nastrój, swoje procesy myślowe. Możemy nie tylko być, ale i obserwować to bycie.  Jest to właściwość przynależna tylko nam, ludziom, więc warto chyba zrobić z niej użytek

Skoro możemy te procesy obserwować, to pewnie możemy je również zmieniać w zależności od naszych potrzeb.

Przyjrzyjmy się najpierw temu, co Cię określa, jak budujesz swoja samoocenę. Czy masz w głowie słowa, wypowiadane prze innych: musisz być lekarzem, jesteś jak twój ojciec, nie uda Ci się, u nas w rodzinie się tego nie robi.
Czy te zdania Cię definiują? Czy pozwalasz na to by twoje życie toczyło się wg scenariusza zawartego w tego typu twierdzeniach.


Magiczny słoik – jak powoli oswajam się z tym, żeby być dobrą dla siebie

coaching i okolice /

Jak możemy motywować i wspierać innych, zapominając przy tym o docenianiu siebie?

Wspieranie bliskich osób przychodzi mi łatwo i daje ogromną przyjemność. Wspieranie siebie na początku budziło mój opór. Dlaczego? Im więcej się nad tym zastanawiałam, tym częściej dochodziłam do tego samego wniosku – przecież to normalne, że uporałam się z kolejnym problemem czy nauczyłam się czegoś nowego, nie wydarzyło się przecież nic nadzwyczajnego.


7 nawyków skutecznego działania

Poczytalni /

Mamy wakacje, czas oddechu. Dla wielu to czas urlopów, być może nowe czas podsumowań ;-) Wielu z nas pól roku temu z okazji Nowego Roku, (tak przynajmniej sądzę po rozmowach, ze swoimi bliższymi i dalszymi znajomymi oraz Klientami) miało w planach czytać więcej książek.

Zastanawiałam się nad taką sprawą: jeśli w ciągu całego roku miałbyś przeczytać tylko 1 książkę to, co bym Ci poleciła? I wybór padł na „klasykę” Covey "7 nawyków skutecznego działania". Dlaczego akurat ta książka? Gdyż przeczytana i wdrożona zmienia ludzi. W odróżnieniu od wielu książek z dziedziny sukcesu które mówią, że możesz wszystko, możesz osiągnąć  sukces,  Covey  pokazuje JAK to zrobić. Opierając się na tytule można powiedzieć, że sprawia,  iż działanie staje się bardziej skuteczne.