Blog

Czy psychoterapia musi boleć?

psychoterapia /

Jak już pisałam lubię kontakt z Ludźmi, spotkania z nimi są dla mnie ciągłą inspiracją. Często pokazują mi taki sposób patrzenia na świat na jaki ja bym nie wpadła. Poniżej jedno z takich zaskoczeń.

Niedawno uczestniczyłam w ciekawym zdarzeniu: z klientką, która była na swoim ostatnim spotkaniu psychoterapeutycznym podsumowałyśmy proces, jej osiągnięcia itp. Najciekawsze pojawiło się na koniec: „fajne te nasze spotkania ale to nie jest prawdziwa terapia”. (?!?)


Zastosowanie eksperymentu w terapii gestalt

psychoterapia /

Utrzymana w duchu holistycznym terapia Gestalt ma na celu harmonijny rozwój dobrego samopoczucia, a nie leczenie zaburzeń. W terapii Gestalt nie chodzi o to, aby zmienić człowieka,
 czy też radzić mu jak powinien to zrobić. Dla podejścia Gestalt kluczowym przekonaniem jest to,
że jednostka będąca nawet w trudnej sytuacji najlepiej będzie się rozwijać  i brać odpowiedzialność za swoje życie, jeżeli stanie się bardziej świadoma siebie, swoich potrzeb, pragnień i uczuć. "Człowiek naprawdę przekracza siebie jedynie na drodze rozwijania swojej prawdziwej natury,
 a nie stosując się do narzuconych ambicji i sztucznych celów” (Perls, 1976 s. 99).


17 ciekawostek o całowaniu

z przymrużeniem oka /

Wpis okolicznościowy z okazji Światowego Dnia Pocałunku i próby złagodzenia syndromu poniedziałku po pięknym weekendzie.

Pocałunek – akt polegający na kontakcie ust z ciałem innej osoby (np. ustami, policzkiem, dłonią) lub przedmiotem (za wikipedia). Bodaj nie ma jednej obowiązującej teorii po co My Ludzie w ogóle się całujemy. Całowanie jest jedną z tych ciekawszych „rzeczy”, które robimy – co ciekawe nie jesteśmy jedyni (jako gatunek) którzy oddają się tej aktywności. Dlaczego całowanie jest tak popularne? Najczęściej powtarzaną teorią wśród naukowców, jest opinia iż całowanie to dla ludzi wymiana genetycznych informacji na temat tego, czy potencjalny partner będzie z nami „koherentny”.


Specjalizacja w coachingu

coaching i okolice /

Po kilku zapytaniach dotyczących: coachingu wyboru kierunku studiów, sales coachingu, coachingu zarządzania, diet coachingu przyszedł czas podzielić się swoimi przemyśleniami temacie „różnych” coachingów nazwanych przeze mnie na potrzeby tego artykułu coachingami specjalności lub jak nazywane jest to przez innych specjalizacją w coachingu.


O psychoterapii, psychoterapeutach i NLPt

psychoterapia /

Swój pierwszy artykuł postanowiłam poświęcić tematowi psychoterapii, ponieważ jest to główny obszar mojej aktywności zawodowej, a dokładnie psychoterapii NLP (NLPt)
Czym jest psychoterapia? W  jaki sposób jest definiowana? Czym psychoterapia jest dla mnie?