Gumisiowa Korona Gór

 • Gumisiowa Korona Gór czyli absolutnie subiektywna lista szczytów do zdobycia w ramach moich górskich aktywności. Pomysł na stworzenie swojej Korony to wypadkowa pasji podróżowania i filozofia działania w realizowaniu swoich celi, do tego od jakiegoś czasu przesuwana data rozpoczęcia  pisania bloga o podróżowaniu.

  Na blogu GumisiowaKoronaGór będą nie tylko góry, ale i podróże również takie bez żadnego górskiego epizodu. Mimo iż finalnie Gumisiowa Korona Gór ujrzała światło dzienne w grudniu 2016, to śmiało mogę napisać iż jej początki sięgają bardziej odległych czasów, kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z górami i podróżami, wtedy też rozpocząłem pisać swój „notatnik”. Pierwsze zdania opatrzone są datą 03.10.1999 r. Głęboka prehistoria, wtedy to nie miałem telefonu komórkowego, w zasadzie nie potrafiłem obsługiwać komputera, pisałem na maszynie jednym, góra dwoma palcami. Moimi butami w góry były trampki, plecak tym samym który zabierałem do szkoły a zdjęciami jak już robiłem to aparatem kompaktowym Kodak 435 – ot takie początki. Czasami do tych początków na blogu będę wracał.

  Tytuł zastępczy
 • Dlaczego ta górka a ta już nie...uzupełniając listę szczytów do Gumisiowej Korony Gór w I-wszej kolejności oparłem się o Koronę Gór Europy (KGE). Po zdobyciu Korony Gór Polski była to dla mnie taka naturalna kolejność górskiego rozwoju. Dodatkowo w tak zwanym między czasie będąc tu i tam zdobyłem kilka szczytów do KGE. Z projektem gdzie celem jest zdobycie najwyższych szczytów państw leżących w Europie mam jednak pewien "zgrzyt", który stanowi istotny powód dla któego nie realizuje pełnej KGE. Owy zgrzyt to państwa których najwyższe szczyty mają paręset metrów i z górami raczej mają niewiele wspólnego...stąd na Gumisiowej znajdują się szczyty KGE  >1000 m n.p.m. Inne składowe Korony to szczyty o największej wybitności w Europie. Wybitność czyli współczynnik minimalnej deniwelacji względnej (MDW) jest różnicą wysokości między danym szczytem a wysokością przełęczy, oddzielającej dany szczyt od wyższego, kolejnego szczytu. Ostatnim elementem determinującym są najwyższe szczyty Gór w Europie (nie państw).

  Lista na dzień powstania (19.12.2016) liczy ok. 41 szczytów ale jest projektem otwartym i wciąż się powiększa. Niektórych szczytów nie ma – chociaż gdzieś w głowie funkcjonują jako marzenia, ale samo ich wpisanie jest czymś prawie transcendentnym…  wink

  To tyle tytułem wstępu..

  Tytuł zastępczy

Zapisz się na newsletter!