7 nawyków skutecznego działania. Nawyk 6: Synergia

 • Czym jest synergia? Najprościej rzecz ujmując synergia jest czymś więcej niż sumą części tworzących całość. 1+1=3 bądź więcej. Tlen + wodór tworzą wodę, czyli coś kompletnie nowego. Dwie połączone deski mogą unieść większy ciężar niż suma tego, co może unieść każda z nich oddzielnie.

  A czego potrzeba do synergicznej współpracy? Podstawy zorientowanej na wygrana - wygrana i empatycznej komunikacji. Synergia jest najwyższą formą życiowej aktywności. Synergia to również docenianie różnic.

  Bywa że ludzie są wychowani w taki sposób, iż nie doświadczają synergii. Zostali wychowani w poczuciu ciągłego zagrożenia. W przekonaniu, że nie można mieć zaufania ani do życia ani do innych ludzi. Pozostając w ciągłej potrzebie chronienia siebie.

  synergia_1
 • Najniższy poziom komunikacji powstaje w sytuacji niewielkiego zaufania. Zazwyczaj rozmówcy są wtedy na stanowiskach defensywnych i kierują się paradygmatem wygrana - przegrana lub przegrana- wygrana. Często posługują się językiem prawniczym, określają warunki i paragrafy odstąpienia od umowy. To mało skuteczna komunikacja.

  Drugi poziom komunikacji to poprawna komunikacja dojrzałych ludzi. Szanują się, starają zrozumieć na poziomie intelektualnym bez wnikania w poziom empatyczny. Nie otwierają się na nowe rozwiązania. Taki rodzaj komunikacji prowadzi zwykle do kompromisu, każdy coś zyska i każdy coś straci.

  synergia_2
 • Komunikacja synergiczna jest możliwa przy wysokim poziomie zaufania i daje radość jej uczestnikom. Możliwe jest wtedy trzecie rozwiązanie. Synergia jest wyjściem poza „albo”. Jest szukaniem lepszego sposobu, nie mojego, nie twojego tylko po prostu lepszego dla nas obojga. Czasem możemy kogoś siłą przeciągnąć na swoją stronę ale na jak długo da nam to satysfakcję? Synergia jest docenianiem różnic: „O.K. widzisz to inaczej, pomóż mi zrozumieć ten punkt widzenia".

  Gdy widzisz własne rozwiązanie oraz to "niewłaściwe" warto poszukać trzeciego rozwiązania. Istnieje niemal zawsze jeśli będziesz startował z podstawy wygrana- wygrana i naprawdę starał się zrozumieć drugą stronę.

  Ćwiczenie do wykonania:

  Zrób listę ludzi którzy Cię irytują. Czy reprezentują oni inny punkt widzenia, który mógłby prowadzić do synergii, gdybyś miał silniejsze poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa i doceniał różnice?

  Agnieszka Balicka

  synergia_3

Zapisz się na newsletter!