Stephen Covey: Bankowe konto emocji

 • Nie może być przyjaźni bez zaufania, A zaufania bez spójności wewnętrznej.

  Samuel Johnson

  Aby móc żyć we współzależności z innymi ludźmi, aby móc nawiązywać prawdziwe, głęboki relacje warto najpierw zająć się zwycięstwem osobistym, czyli rozwinięciem 3 pierwszych nawyków. Dobrze być najpierw proaktywnym, mieć swoje plany, priorytety w oparciu o wartości, umieć zrealizować własne cele zanim zaprosimy innych by weszli z nami w relację.

  Warto wiedzieć najpierw gdzie sami zdążamy zanim zaproponujemy innym wspólną podróż. 

  Tytuł zastępczy
 • Jeśli chodzi o stosunki z innymi ludźmi Covey mówi o podstawowej sprawie, jaką jest Bankowe Konto Emocji. To takie wirtualne konto, na które dokonujesz wpłat, gdy jesteś dla innej osoby dobry, miły, rozumiejący, pomocny bez oczekiwania zwrotu. I w takiej sytuacji, gdy dokonujesz wielu wpłat a czasem popełnisz błąd nic się nie dzieje. Są rezerwy na Bankowym Koncie Emocji, które pokryją straty. Jeśli jednak, na co dzień jesteś nieuprzejmy, porywczy, lekceważący, wywyższający się dokonujesz ciągłych wypłat z Bankowego Konta Emocji, które za chwilę może pozostać puste, bądź będziesz „na minusie”.

  Aby związek dwojga ludzi był trwały potrzebne są ciągłe wpłaty szczególnie w rodzinie.

  Tytuł zastępczy
 • Czy np. syn, z którym rozmawiasz: posprzątaj pokój, wynieś śmieci, czyli w najlepszym razie nie dokonujesz żadnych wpłat, będzie chciał z Tobą rozmawiać przy podjęciu ważnych decyzji?

  Myślę, że warto wymienić 6 istotnych wkładów jakie możemy dokonywać na Bankowe Konto Emocji:

  • zrozumienie  – prawdziwe głębokie zrozumienie potrzeb, misji, wartości drugiego człowieka
  • przywiązywanie wagi do drobnych spraw – mówimy tutaj o codziennej dobroci i uprzejmości dla innych ludzi.
  • dotrzymywanie zobowiązań – może być to niezwykle istotna wpłata i jednocześnie niedotrzymane jedna z większych wypłat. Szczególnie warto pamiętać by dotrzymywać obietnic danych dziecku. Nie lekceważyć go.
  • jasność oczekiwań – warto zadbać o to, by ustalić wzajemne oczekiwania, by uniknąć późniejszych rozczarowań i wypłat.
  • spójność wewnętrzna – spójność wewnętrzną możemy okazać np. poprzez zachowanie lojalności wobec nieobecnych. Zastanówmy się, co mogą o nas pomyśleć obecni jeśli obgadujemy tych, których nie ma.
  • szczere przepraszani, gdy dokonało się wypłaty.

  Pamiętaj jednocześnie, że wielu wypłat nie zauważasz. To, co dla Ciebie było „nic takiego” dla kogoś innego może być dużą wypłatą.

  A Ty jak dbasz o Bankowe Konto Emocji?

  Tytuł zastępczy

Zapisz się na newsletter!