7 nawyków skutecznego działania. Nawyk 3: rób najpierw to, co najważniejsze

To, co najważniejsze nie może być na łasce tego, co mniej ważne

Goethe

Na początek pytanie:

Wskaż jedną czynność, która mógłbyś robić codziennie (a nie robisz), a co kolosalnie poprawiłoby twoje życie osobiste. Jeszcze wrócimy do tego pytania.

Nawyk trzeci jest naturalną konsekwencją nawyku 1 (ja tu rządzę) i nawyku 2 (używam swojego mózgu, mam wizję swojego życia, opieram się na wartościach), jest realizacją, wprowadzaniem w czyn.

Nawet najpiękniejsze marzenie pozostanie tylko marzeniem bez konsekwentnej realizacji. Nawyk 3 to konsekwentne zarządzanie sobą i swoim czasem. I w tym miejscu warto poświęcić chwilkę uwagi wolnej woli – zdolność do podejmowania decyzji i następnie działań zgodnych z tą decyzją.  Wszyscy posiadamy wolną wolę. Jak często jednak wybieramy robić rzeczy, które w tym momencie są przyjemne, ale w dłuższej konsekwencji, co najmniej nieużyteczne, lub szkodliwe? Jak często wiemy, co mamy robić, ale… i tak tego nie robimy.

I tu potrzeba dyscypliny (discipline – uczyć się podążać). Czyli nauki podążania za swoim celem, w zgodzie z zasadami, konsekwentnie.
W tym momencie przyda się umiejętność zarzadzania czasem, którym każdy z nas dysponuje, ale czy każdy rozsądnie? A pamiętajmy, że jest to zasób ograniczony. Covey mówi o 4 generacjach zarządzania czasem.

  1. „to do list” – lista tego, chcę zrobić danego dnia i skreślanie danego zadania po wykonaniu. (Istnie obecnie wiele aplikacji pozwalających stworzyć taka listę).
  2. Kalendarz/terminarz – usiłujemy przewidywać, planować
  3. W zarządzaniu trzeciej generacji dodajemy niezwykle ważny aspekt, jakim jest ustalanie priorytetów, systemu wartości, celów krótko- średnio – i długoterminowych, Zawiera się tu także dzienne planowanie.
  4. Czwarta generacja nie jest zarzadzaniem czasem a raczej zarzadzaniem sobą w czasie skupia się na pielęgnowaniu i wzmacnianiu związków oraz osiąganiu rezultatów.

Gdy już wiemy, czym jest zarzadzanie 4 generacji pytanie jest jak to zrobić.

Tytuł zastępczy

Widzimy tutaj podział na dwa czynniki określające działalność ważne i pilne. Rzeczy pilne to są sprawy na JUŻ Sprawy, którymi się trzeba w tym momencie zająć. Rzeczy pilne widzimy i dlatego też mamy łatwość w uleganiu im, w poświęcaniu im swojego czasu. Rzeczy ważne mają związek z rezultatami, stanowią wkład do naszej misji, wartości do najważniejszych celów.

Ćwiartka I to są sprawy, które są zarówno wnęka i pilne wymagają natychmiastowego zajęcia się nimi. Zazwyczaj w tej ćwiartce jest tak zwane gaszenie pożarów, czyli wszystkie problemy i kryzysy. Wszystkich nas to dotyczy, ale niektórzy ludzie są po prostu pochłonięci tą ćwiartką. Nie starcza im wtedy czasu na ćwiartkę druga i wtedy sprawy ważne, ale nie pilne staja się znowu ważnymi i pilnymi, stają się kryzysami, gdyż nie mieliśmy czasu na to, by im poświecić uwagę, gdy były ważne i niepilne. Gdy jesteśmy zmęczeni działaniami z ćwiartki I wtedy uciekamy do rozrywek z ćwiartki. Niewiele uwagi poświęcając na ćwiartkę III i II.

Rezultatem takiego stanu rzeczy jest krótkowzroczność, zarządzanie kryzysami, uczucie bycia ofiarą bez kontroli.

Ćwiartka III są to pilne, ale nieważne sprawy, często osoby spędzają czas w tej ćwiartce myśląc, że są to sprawy z ćwiartki I a tak naprawdę są to często sprawy priorytetowe dla innych ludzi. Ludzie tacy też często odpoczywają w ćwiartce IV. Tutaj rezultatami jest brak odpowiedzialności. Zadania z ćwiartki III najczęściej można zlecić innym.

Ćwiartka II to serce skutecznego zarządzania. Tu znajdują się takie sprawy jak budowanie związków czas spędzony z rodziną, pisanie misji, ćwiczenia fizyczne, wszystko, co, o czym wiemy, że jest ważne, co powinniśmy robić, a jednak nie robimy gdyż gonią nas sprawy pilne,.

Pamiętasz początkowe pytanie? Co mógłbyś robić, na co dzień, co zmieniłoby twoje życie, a jednak tego, nie robisz. Założę się, że odpowiedź leży w ćwiartce II.

Skąd wziąć jednak czas na działania z II ćwiartki?

Cóż ten czas można wziąć z ćwiartki III i IV . Ćwiartki I nie możemy zignorować, gdyż zazwyczaj niewykonaniu tych działań towarzyszą konsekwencje. Ćwiartka I będzie jednak się zmniejszała, gdy zaczniesz poświęcać czasz na ćwiartkę II i tym samym zapobiegać i przewidywać.

Ćwiartki III i IV to te wszystkie telefony, maile, te gry na telefonie Facebook i inne media społecznościowe. Cóż to może nie być łatwe, bo te rzeczy chcą twojej uwagi i TY zresztą często chętnie im ją oddajesz. Zmiana będzie wymagała twojej proaktywności, proaktywności w wybieraniu i proaktywności w mówieniu NIE. 3 Generacja zarządzania czasem daje możliwość skutecznego realizowania celów. Warto jednak wdrożyć narzędzia 4 generacji, aby wspierały koncentrację na II ćwiartce. 

Pierwszym zadaniem jest wskazanie kilku najważniejszych dla Ciebie ról np. ojciec, mąż, manager, następnie wybierz 2,3 ważne sprawy (cele), które chcesz w każdej z tych ról zrealizować, zaplanuj je i co tydzień sprawdzaj jak się realizacja twoich planów miewa.

Tytuł zastępczy

Nawyk pierwszy mówi: TY jesteś programistą, nawyk drugi mówi Napisz program, Nawyk trzeci: wciel go w życie.

Jaka jest przewaga narzędzi 4 generacji:

  • koncentracja na zasadach
  • kierujemy się sumieniem
  • określamy misję
  • nadaje życiu równowagę,
  • daje szerszy kontekst.

Zapisz się na newsletter!