Zaczynaj z wizją końca - nawyk II. 7 nawyków skutecznego działania

Gdy patrzę na grobowce wielkich,
Umiera we mnie wszelkie uczucie zazdrości;
Gdy czytam epitafia pięknych –
Odchodzą pragnienia nad miarę (…)
Gdy widzę królów leżących obok tych, co ich usunęli (…)
Rozmyślam ze smutkiem i zdziwieniem o małych rywalizacjach.
Joseph Addison

 

Zaczynaj z wizją końca – co to oznacza? Czy mam codziennie myśleć o swojej śmierci, martwić się tym? Nie zupełnie nie. Covey pisze o tym, aby „wizja końca” była punktem odniesienia.

Zadaj sobie pytanie jak wyglądałoby twoje życie gdybyś przy każdym wyborze, przy każdym działaniu zastanowił się czy tak chcę być zapamiętany?

Zaczynać z wizją końca to mieć zrozumienie własnego przeznaczania, wiedzieć, dokąd się podąża, stawiać kroki we właściwym kierunku. Wiedzieć, co jest dla mnie najważniejsze.

Tak jak przy budowie domu najpierw musi być wyobrażenie, potem plan, a następnie konsekwentne wdrożenie.

Podobnie np., gdy jesteś rodzicem. Wyobraź sobie, że twoje dziecko jest naprawdę niegrzeczne (mam na myśli NAPRAWDĘ), gdy mówiłeś 100 razy i nic, zero odzewu. Czujesz jak wzbiera w Tobie złość? Jak masz ochotę … i właśnie tu masz wybór. Możesz użyć siły, władzy, przemocy i osiągnąć swój cel. Możesz również spojrzeć z perspektywy końca – czego chcesz dzieci nauczyć, jakie wartości im przekazać, jak chcesz żeby się zachowywały gdy Ciebie przy nich nie będzie i wybrać zachowanie.

Covey uważa za niezwykle istotne stworzenia własnej misji życiowej. Poniżej przytaczam 2 przykłady misji życiowej, oba pochodzą z książki „7 nawyków skutecznego działania”

Treść misji #1

 • Najpierw odnieść sukces  w domu
 • Szukaj boskiej pomocy i doceniaj ją, gdy przyjdzie.
 • Nigdy nie idź na kompromis z uczciwością.
 • Pamietaj o innych.
 • Wysłuchaj obu stron, nim wydasz sąd.
 • Radź się innych.
 • Broń nieobecnych.
 • Bądź uprzejmy, lecz stanowczy.
 • W każdym roku posiądź nową umiejętność.(…)”

Treść misji #2

„Życie rodzinne i kariera zawodowa są dla mnie jednakowo ważne. Będę się zatem starała się je pogodzić.Mój dom będzie miejscem, w którym ja, moja rodzina, przyjaciele i goście znajdą radość, wygodę, spokój i szczęście. Będę dbać o czystość i porządek, tak jednak, by było wygodnie tam żyć. Będę mądrze troszczyć się o to, co jemy, czytamy, oglądamy i robimy. (…)”

Jesteśmy unikalni i każda misja życiowa będzie inna. Można ja nazwać osobista konstytucją. Misja oparta na wartościach staje się podstawą podejmowania decyzji.

 • Covey odnosi się do centrum wpływu (centrum życia) i mówi o 4 wartościach towarzyszących.

  • Bezpieczeństwo reprezentuje twoje poczucie wartości, tożsamość, siłę.
  • Przewodnictwo wyznacza twój kierunek działania, tu są kryteria, na który się opierasz podejmując decyzję
  • Mądrość to perspektywa na życie, wnikliwość sądy zrozumienie.
  • Moc jako zdolność działania, siła witalna, zdolność do pokonywania nawyków.

  Te czynniki współdziałają ze sobą a nasilenie każdej z tych cech można zaznaczyć na skali. Gdy te 4 czynniki są słabe ty jesteś uzależniony od okoliczności, innych ludzi. Gdy są silne w pełni kontrolujesz sytuację

  Każdy z nas jest na czymś w życiu skoncentrowany, choć może nie zdaje sobie z tego sprawy np. na rodzinie, pieniądzach, sobie. Warto zdawać sobie sprawę, co to jest. Czy czasem nie jest to nielubiany szef, o którym ciągle dużo mówimy i dajemy mu dużo uwagi.

  Tytuł zastępczy
Tytuł zastępczy
Treść zastępcza

Covey poleca koncentrację na zasadach gdyż są on trwałe niezmienne można na nich polegać.

Przypuśćmy, że dziś wieczorem jest koncert, na który zaprosiłeś swoją żonę/partnerkę. Czekaliście na ten wieczór od dawna. Nagle szef Cię wzywa i prosi byś dziś pomógł mu się przygotować do ważnego spotkania.

Jeśli jesteś skoncentrowany na karierze oczywiście zostaniesz, żona może poczekać. Jeśli jesteś skoncentrowany na przyjemności, wybierzesz oczywiście koncert.  Jeśli jesteś skoncentrowany na wrogu być, może chętnie zostaniesz w pracy, by mu pokazać, jaki jesteś oddany swojej pracy w przeciwieństwie do niego. Itp.

Jeśli jesteś skoncentrowany na zasadach oddzielasz sytuację od emocji i starasz się podjąć racjonalną decyzję.

Niezwykle ważna jest Świadomość. Aby poszerzyć zdolności naszego mózgu, Covey proponuje kilka ćwiczeń dla prawej półkuli, gdyż, na co dzień zazwyczaj korzystamy ze swojej analitycznej lewej półkuli.

Jak pokazują badania niemal wszyscy wielcy atleci oraz ludzie osiągający sukces stosują wizualizacje – ćwiczą w wyobraźni pożądany efekt. Zaczynają z wizją końca. Może warto do nic dołączyć?