psychoterapia

Hipnoza fakty i mity część 3

psychoterapia /

Pytania i odpowiedzi na temat hipnozy w kolejnej odsłonie. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat hipnoza tu znajdziesz odpowiedzi. Zapraszamy!


Hipnoza fakty i mity część 2

psychoterapia /

Druga część popularnego artykułu przybliżającego temat hipnozy. W artykule znajdziesz odpowiedzi na kolejne cztery pytania często zadawane przez pacjentów. Miłej lektury

Hipnoza fakty i mity część 1

psychoterapia /

HIPNOZA ??? coś dziwnego, tajemniczego nowa moda, coś groźnego, coś co powoduje, że nie mam władzy nad sobą, można mi coś pozmieniać w głowie bez mojej zgody, władza nad umysłem … itp.

Takie i podobne  poglądy mają na temat hipnozy niektóre osoby, które się pojawiają u mnie w gabinecie  jednej strony chcąc skorzystać z tej metody z 2 strony się jej bojąc.

Postanowiłam przybliżyć trochę to narzędzie terapeutyczne. Tak jest to narzędzie i jako takie je traktuję.  Przyjrzyjmy się temu zjawisku, rozprawmy się z mitami, spójrzmy naukowym okiem. 

 


Czy psychoterapia musi boleć?

psychoterapia /

Jak już pisałam lubię kontakt z Ludźmi, spotkania z nimi są dla mnie ciągłą inspiracją. Często pokazują mi taki sposób patrzenia na świat na jaki ja bym nie wpadła. Poniżej jedno z takich zaskoczeń.

Niedawno uczestniczyłam w ciekawym zdarzeniu: z klientką, która była na swoim ostatnim spotkaniu psychoterapeutycznym podsumowałyśmy proces, jej osiągnięcia itp. Najciekawsze pojawiło się na koniec: „fajne te nasze spotkania ale to nie jest prawdziwa terapia”. (?!?)


Zastosowanie eksperymentu w terapii gestalt

psychoterapia /

Utrzymana w duchu holistycznym terapia Gestalt ma na celu harmonijny rozwój dobrego samopoczucia, a nie leczenie zaburzeń. W terapii Gestalt nie chodzi o to, aby zmienić człowieka,
 czy też radzić mu jak powinien to zrobić. Dla podejścia Gestalt kluczowym przekonaniem jest to,
że jednostka będąca nawet w trudnej sytuacji najlepiej będzie się rozwijać  i brać odpowiedzialność za swoje życie, jeżeli stanie się bardziej świadoma siebie, swoich potrzeb, pragnień i uczuć. "Człowiek naprawdę przekracza siebie jedynie na drodze rozwijania swojej prawdziwej natury,
 a nie stosując się do narzuconych ambicji i sztucznych celów” (Perls, 1976 s. 99).


O psychoterapii, psychoterapeutach i NLPt

psychoterapia /

Swój pierwszy artykuł postanowiłam poświęcić tematowi psychoterapii, ponieważ jest to główny obszar mojej aktywności zawodowej, a dokładnie psychoterapii NLP (NLPt)
Czym jest psychoterapia? W  jaki sposób jest definiowana? Czym psychoterapia jest dla mnie?