Hipnoza fakty i mity część 3

 • Q: Czy hipnoza może być niebezpieczna dla zdrowia?

  A: Sama w sobie hipnoza jest bezpieczna, jest stanem naturalnym. Kluczowym jest wybór odpowiedniego, etycznego specjalisty. Terapeuta, tak jak i każdy inny specjalista może pomoc, nie pomóc lub w najgorszym przypadku  zaszkodzić  (np. wprowadzić w błąd, czynić nieuzasadnione obietnice itp).  Natomiast efekty z dobrze zastosowanej hipnozy są warte poszukiwania odpowiedniego specjalisty.

  Tytuł zastępczy
 • Q: Czy z hipnozy można nie wyjść?

  A:  A czy możesz nie móc przestać skupiać uwagi na danym elemencie otoczenia? Hipnoza to stan skierowanej uwagi, który w można przerwać.

  Tytuł zastępczy
 • Q: Czy podczas hipnozy śpię/ jestem nieprzytomny?

  A: Hipnoza nie jest snem. Klient najczęściej przekierowuje uwagę do wewnątrz zachowując jednak świadomość aktualnej sytuacji, a więc nie można powiedzieć by był on nieprzytomny. Zewnętrzne oznaki hipnozy – rozluźnienie ciała, obniżenie aktywności, spowolnienie oddechu mógą przypominać sen, stąd mógł pojawić się taki pogląd.

  Tytuł zastępczy
 • Q: Dzięki hipnozie mogę przypomnieć sobie wszystko, co kiedykolwiek się zdarzyło.

  A: Umysł nie działa jak komputer, gdzie w starannie posegregowanych folderach zawarte są treści tak jak je zapisaliśmy. Zdarzenia podlegają zniekształceniom już w momencie rejestracji spostrzeganych zdarzeń i w takiej formie są zapisywane. Podczas przechowywania ich w pamięci treści również ulegają zniekształceniom np. kawałki różnych wspomnień mogą łączyć się w jedno, możemy „pamiętać rzeczy, których nigdy nie widzieliśmy. Może tez nie udać się odtworzyć danego wspomnienia, a jeśli już się to uda nie będzie to faktyczne zdarzenie tylko to jak zostało przekształcone.

  Tytuł zastępczy

Zapisz się na newsletter!