17 ciekawostek o całowaniu

 • Całowanie jako forma gimnastyki, przy zwykłym przyjacielskim pocałunku pracuje 12 mięśni ust, a francuski pocałunek uruchamia ich aż 29 różnych mięśni, czyli całowanie się spala kalorie, żeby nie być gołosłownym: pocałunek spala dwie kalorie na minutę, a namiętny – aż sześć! Dodatkowo pocałunek wzmacnia mięśnie policzków, a to poprawia sprężystość skóry – alternatywa dla kremów ujędrniających

  Idziemy dalej, ludzkie usta są bardzo wrażliwe, czubek języka i usta to wielka sieć nerwów Jest ich tutaj 100 razy więcej niż w opuszkach palców a nawet więcej niż w partiach intymnych.

  W czasie pocałunku wydziela się oksytocyna – hormon który  w zależności od ich samopoczucia, napędza uległość, ufność, zazdrość, szczodrość, protekcjonizm czy współpracę.
  Kiedy całujesz kogoś Twoje serce bije szybciej, a do Twojego mózgu dostaje się więcej tlenu, rozszerzają się również źrenice – może stąd większość zamyka oczy podczas pocałunku

  Pocałunki obniżają poziom kortyzolu – hormonu stresu, przez co jesteśmy spokojniejsi i czujemy się bezpiecznie

  Na zakończenie fragmentu biologicznego, mniej optymistyczne dane zebrane przez uczonych ze Szwecji. W czasie jednego francuskiego pocałunku wraz ze śliną dochodzi do wymiany: 40 tys. drobnoustrojów, 250 gatunków bakterii, 0,7 grama białka, 0,45 grama tłuszczu i 0,19 grama innych związków organicznych. Możemy to potraktować jako formę zdobywania odporności.

  Tytuł zastępczy
 • Pocałunek na linii czasu

  Całowanie zajmuje nam dwa tygodnie życia. Sumując wszystkie nasze pocałunki, w przeciągu całego życia całujemy się przez dwa tygodnie.

  Rekord Guinnessa w całowaniu wynosi 58 godzin, Ekkachai i Laksana Tiranarat z Tajlandii to obecni rekordziści w dziedzinie najdłuższego pocałunku. 14 lutego 2013 roku para całowała się przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund

  W latach osiemdziesiątych statystyczny pocałunek trwał 5 sekund, obecnie średni czas pocałunku wynosi 8 sekund

  Tytuł zastępczy
 • Pocałunek w Sztuce

  Obecnie kino, telewizja oraz klipy muzyczne wypełnione są pocałunkami ale nie zawsze tak było. Do końca lat 6-tych XX wieku w Hollywood obowiązywały ścisłe reguły, jak można przedstawić pocałunek na ekranie: mógł trwać zaledwie kilka sekund, para nie mogła leżeć, a jeśli pocałunek odbywał się na łóżku, co najmniej jedna z osób musiała mieć stopę postawioną na ziemi.

  Pocałunek – obraz olejny Gustava Klimta, bardzo znany obraz, częsty motyw na wszelkiego rodzaju gadżetach. Do stworzenia dzieła autor wykorzystał również płatki złota. Do obejrzenia w Österreichische Galerie Belvedere w Wiedniu.

  Tytuł zastępczy
 • Na koniec

  Gdy się całujemy, około 2/3 z nas przechyla głowę w prawo, 2 na 3 osoby, przekręcają swoją głowę w prawo podczas całowania. Naukowcy z Uniwersytetu Ruhr w Niemczech przeanalizowali 124 pary, którym kazali się wielokrotnie całować. 65% z nich przekręcało głowę w prawo.
  Wspomniałem ze nie jesteśmy jedynym gatunkiem na Ziemi który się całuje. Poza Homo Sapiens całują się m.in.: małpy Bonobo, ryby z gatunku gurami, słonie, lwy i pewnie jeszcze kilka innych – niestety nie dotarłem do informacji czy one również w większości przechylają głowę w prawo.
  Ważne: Mężczyźni żyją do pięciu lat dłużej, jeśli przed wyjściem do pracy pocałują żonę. Pamiętajcie o tym i dobrego tygodnia życzę  

   

  Tytuł zastępczy