O dobrej pamięci

 • Mówi się iż każdy kij ma dwa końce.

  Czy dobra pamięć może mieć jakieś negatywne następstwa?

  Gdzieś na Sri Lance, do drzewa przywiązany był mały słoń. Lina była gruba i nie pozwalała oddalić się słoniątku zbyt daleko. Mimo wielu prób jakie podejmowało słoniątko, nigdy nie udało się mu ani przerwać liny jak również wyrwać drzewa do którego był przywiązany. Czas mijał, mały słoń wielokrotnie szarpał linę jednak bez skutecznie. Z czasem robił to coraz rzadziej… po pewnym czasie zupełnie przestał szarpać linę.

  „Zaakceptował” iż jego świat ogranicza się do tych kilku metrów kwadratowych. Czas mijał, słoń rósł aż w końcu stał dorosłym dużym i silnym słoniem.

  ograniczenia w naszej głowie
 • Zarówno lina, jak również samo drzewo nie stanowią rzeczywistego ograniczenia dla naszego słonia, jednym szarpnięciem lina mogła by zostać rozerwana. Jednak słoń ma dobrą pamięć… wie że próby uwolnienia się spełzną na niczym. Niczym więcej niż otarciami lub zadrapaniami.

  Możemy powiedzieć iż słoń, nie jest świadomy swoich zasobów i nie dostrzega zmian jakie zaszły w nim - opiera się na nieaktualnej mapie rzeczywistości… mapie, gdzie jako mały słonik nie miał wystarczającej siły aby urwać linę czy wyrwać drzewo.

  A Ty jak dobrą pamięć masz?

  bajka o dobrej pamięci